Programme - Saturday March 26th - CEST time zone

09:00 - 12:00
Scientific Session VII Chairpersons: Manju Chandran and Emmanuel Biver
1
Channel
09:00
Plenary Lecture 8 How to treat bone fragility in chronic kidney disease
  • Jorge Cannata-Andia
1
Channel
09:30
Assessment and management of primary hyperparathyroidism
  • Marise Lazaretti-Castro
1
Channel
10:00
Cardio-vascular effects of bisphosphonates
  • Bo Abrahamsen
1
Channel
10:30
Development of fracture prevention services in low- and middle-income countries
  • Kate Ward
1
Channel
11:00
Management of osteoarthritis in 2022: How to reconciliate divergent guidelines
  • Elaine Dennison
1
Channel
11:30
Pharmacological and non-pharmacological management of patients following hip fracture
  • Toshitaka Nakamura
09:00 - 11:20
Scientific Session VIII Chairpersons: Martina Rauner and Etienne Cavalier
2
Channel
09:00
Oral communication selected from abstracts OC12
2
Channel
09:10
Oral communication selected from abstracts OC13
2
Channel
09:20
Oral communication selected from abstracts OC14
2
Channel
10:00
The Use of Bisphosphonates to Manage Muscle Wasting
  • Gordon Klein
2
Channel
10:30
Oral communication selected from abstracts OC15
2
Channel
10:40
Oral communication selected from abstracts OC16
2
Channel
10:50
Oral communication selected from abstracts OC17
2
Channel
11:00
Oral communication selected from abstracts OC18
2
Channel
11:10
Oral communication selected from abstracts OC19
11:20 - 15:00
Scientific Session XI Chairpersons: Famida Jiwa and Mickaël Hiligsmann
2
Channel
11:20
Oral communication selected from abstracts OC20
2
Channel
11:30
Oral communication selected from abstracts OC21
2
Channel
11:40
Oral communication selected from abstracts OC22
2
Channel
11:50
Oral communication selected from abstracts OC23
2
Channel
12:00
Oral communication selected from abstracts OC24
2
Channel
12:10
Educational Lecture
  • How can artificial intelligence impact the management of musculoskeletal diseases Hans Peter Dimai
2
Channel
13:00
Oral communication selected from abstracts OC25
2
Channel
13:10
Oral communication selected from abstracts OC26
2
Channel
13:20
Oral communication selected from abstracts OC27
2
Channel
13:30
Oral communication selected from abstracts OC28
2
Channel
13:40
Oral communication selected from abstracts OC29
2
Channel
13:50
Oral communication selected from abstracts OC30
2
Channel
14:00
Oral communication selected from abstracts OC31
2
Channel
14:10
Oral communication selected from abstracts OC32
2
Channel
14:20
Oral communication selected from abstracts OC33
2
Channel
14:30
Oral communication selected from abstracts OC34
2
Channel
14:40
Oral communication selected from abstracts OC35
12:30 - 14:30
Scientific Session IX Chairpersons: Radmila Matijevic and Roland Chapurlat
1
Channel
12:30
Plenary Lecture 9 Muscle and joint: Sarcopenia and Osteoarthritis
  • Roland Chapurlat
1
Channel
13:00
Sponsored Meet-The-Expert Session

* See details on the Sponsored Satellite Symposia page

1
Channel
14:00
Fall prevention strategies
  • Stefania Maggi
14:30 - 15:30
Scientific Session X Chairpersons: Elaine Dennison and Peyman Hadji
1
Channel
14:30
Plenary Lecture 10 Health Economics in osteoporosis : which model for which assessment
  • Mickaël Hiligsmann
1
Channel
15:00
Hormonal contraception and bone health
  • Peyman Hadji
17:00 - 17:05
Presentation of the IOF Skeletal Rare Disease Academy Awards
  • Nicholas Harvey
17:05 - 17:10
Presentation of the IOF Nutrition Awards
  • Nicholas Harvey